מילון מונחים

שירותים ניידים לאירועים  01

פמוקלה
חדר השירותים העתיק בעולם. התגלה בהודו ומתוארך לפני 4,500 שנה. מערכת הניקוז הפרימיטיבית הייתה פעילה לאורך מספר בתים על ציר.

שירותים כימיים
סוג זה של שירותים יוצא משימוש בהדרגה. מורכבים מאסלה קטנה עשויה פלסטיק. הצרכים נכנסים לתוך המיכל התחתון המכיל חומרים כימיים. אותם החומרים מפרקים את הצואה ומאפשרים אחסון לתקופה לא ארוכה מבלי צחנה. צבאם של שירותים ניידים מסוג זה הוא ירוק או כחול והם נפוצים בעיקר באירועים תחת כיפת השמיים במקומות מרוחקים.

בתי שימוש ביתיים
שירותים אלה הם השירותים המודרניים שאנו מכירים בישראל. בתוך חדרי האמבטיות או המקלחונים, ולפעמים בחדר נפרד מהם, יש בכל בית אסלת שירותים עשויה פורמיקה ומעליה או לצידה מונח מיכל הדחה שמכונה 'ניאגרה'. לאחר סיום השימוש, לוחצים על ידית ההדחה והצרכים נשטפים עם המים היוצאים מהמיכל אל תוך הביוב. זרם המים נע לביוב בגלל שפתח היציאה גבוה מפתח הכניסה ולכן נוצר ואקום שמושך את המים מטה.

מונובלוק
באסלות מסוג זה מיכל המים מונח על גבי האסלה ובאופן יחסי, מפל המים חלש יותר מאשר היה מתקבל במידה והמיכל היה ממוקם גבוה יותר. לאחר ההדחה, מיכל המים מתמלא מחדש עד שהגם גורמים למצוף שבתוכם לכלות ולסגור את פתח הכניסה של המים למיכל.

בתי שימוש ביולוגיים
בתי שימוש אלה מבוססים על חפירה של בור קטן באדמה. עם הזמן הצרכים הופכים לדשן שמעודד גדילה של צמחים. כשהבור מתמלא מכסים אותו וחופרים אחד נוסף.

תשתית מים
תשתית זו היא החיבור של שירותים למערכת הביוב. בעוד שבישראל יש ביקוש רחב לטיהור מים על ידי מערכות משוכללות כמו אוסמוזה הפוכה, ישנן מדינות רבות ואיזורים רבים בעולם שאינם מחוברים לתשתית מים כלל.

שירותים מגדריים
במדינות רבות בעולם, נהוג להפריד בין חדרי השירותים של גברים ונשים. שיטה זו מבטיחה פרטיות של גברים ונשים ומונעת הטרדות מיניות. ישנם שירותים UNISEX המיועדים לשני המינים וקיימים במקומות בהם אין מקום לשני חדרי שירותים או שלא רואים את הערבוב כבעיה.

חדר החתלה
בחדר שירותים זה ניתן להיכנס מבוגר וילד בני מינים שונים והוא כולל מתקן להחלפת חיתולים. החדר מקל על ההורה להשגיח על הילד בזמן שהטבע קורא לו.

יחס שירותים לאדם
בעוד במדינות מתפתחות היחס בין מתקני השירותים לבני האדם הוא נמוך מאוד והשאיפה היא שעל כל תא שירותים יהיו 50 בני אדם. באירופה ובארצות הברית כמו גם בארץ ישנו יחס מקסימלי על פי החוק לבתי שימוש במקומות ציבוריים או מקומות עבודה.

00
כינוי לחדרי שירותים. מקורו של כינוי זה באירופה. השערה אחת טוענת שמקור הכינוי הוא ראשי התיבות Officers Only עבור הבדלה בין הקצינים הבריטיים והחיילים. השערה נוספת טוענת שמקור הביטוי הוא מסימון חדר שירותים משותפים לדיירי הקומה במבני מגורים במספר קבוע. שירותים ציבוריים זכו לסימון 00 ללא הספרה הנוספת המציינת את הקומה.

קרונות שירותים ניידים
שירותים מפוארים אותם ניתן לנייד לכל מקום. שירותים ניידים מסוג זה אינם כימיים אלא משלבים מים עם יכולת יניקה חזקה במיוחד.